روند توسعه گیلان رو به پیشرفت است

[ad_1]

استاندار گیلان در نشست شورای اداری که با حضور رئیس قوه مقننه برگزار شد گفت :روند توسعه گیلان رو به پیشرفت است اما حل برخی از مشکلات آن نیازمند عزم ملی است .

به گزارش پارسوس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، محمدعلی نجفی در این نشست که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انصاری و نورانی، شهدای کارمند و ترور گیلان در سالن غدیر استانداری برگزار شد با قدردانی از حضور خانواده های معزز شهدا و بویژه خانواده شهیدان انصاری و نورانی اظهار داشت: یاد و خاطره ۸ هزار شهید گیلانی و تنها استاندار شهید جمهوری اسلامی ایران شهید انصاری، معاون عمرانی وی و همچنین سالروز شهادت نماینده فقید شهرستان‌های فومن و شفت شهید محمدحسین افتخاری را گرامی می‌داریم.

وی با اشاره به آثار به جا مانده از شهید انصاری اظهار داشت: لازم است همیشه به اندیشه های بلند و زندگی شهیدانی همچون شهید انصاری بنگریم.

نجفی با اشاره به نشست نمایندگان استان در سوم اردیبهشت سال جاری با رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سخنان تمامی نمایندگان را در این نشست رصد کردم  با نمایندگان مردم دغدغه های مشترکی داریم.

استاندار گیلان با اشاره به توفیقات حاصل شده استان در طی ۴ سال گذشته افزود: اقدامات خوبی در طی این مدت در گیلان صورت پذیرفت اما این به معنای حل کامل مشکلات نیست.

وی با بیان اینکه از جمله کارهای که می‌بایست در استان شکل می‌گرفت و همه به آن اذعان دارند بهبود فضای کسب و کار بود افزود: برحسب گزارش مرکز پژوهش ‌های مجلس شورای اسلامی خوشبختانه گیلان در طی ۴ سال رتبه نخست و در یک یا دو  فصل با اختلاف ناچیز مقام دوم را به خود اختصاص داد و این حاکی از همراهی تمامی بخش‌ها است.

نجفی افزود: باید رغبتی را ایجاد کرد تا سرمایه گذار بیشتر حضور یابد که بهبود فضای کسب و کار نقش مهمی را در این خصوص ایفاء می کند.

نماینده عالی دولت در گیلان اشتغال استان را رو به توسعه و افزایش عنوان کرد و افزود: الحمدا… بیکاری در گیلان رو به کاهش است.

استاندار گیلان با بیان اینکه در سال ۹۲ گیلان جزو ۵ استان بیکار کشور به شمار می رفت افزود: اکنون گیلان جزو ۸ استان شاغل کشور محسوب می‌شود.

استاندار گیلان گفت: با تلاش‌های خوب صورت گرفته نرخ بیکاری استان از ۱۵.۶ سال ۹۲ به ۱۱.۳ درصد تقلیل یافت.

وی از نرخ بیکاری ۱۰.۳ درصدی  در ۳ ماه اول سال جاری خبر داد و افزود در مجموع در طی ۴ سال گذشته کاهش چشمگیری در نرخ تورم داشته‌ایم.

استاندارگیلان برنج، چای، زیتون، فندق، مرکبات، کیوی، بادام زمینی، گیاهان دارویی و ابریشم را از جمله محصولات تولیدی کشاورزی استان عنوان کردو افزود: درمدت  ۱۰ تا ۱۵ سال، تولید محصول ابریشم استان  با کاهش مواجه شده بود که در دو سال گذشته جرقه‌های مثبتی در این بخش زده شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با یادآوری واردات ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تنی برنج در سال‌های گذشته اظهار داشت: متأسفانه این واردات در حالی انجام پذیرفت که تنها نیاز واردات استان ۴۰۰ و حداکثر  ۶۰۰ هزار تن بود.

نجفی افزود: حرکت‌های عاقلانه دولت در بخش تعرفه و کنترل واردات برنج خارجی و سیاست های خوب مجلس از جمله اقدامات مثبت صورت پذیرفته در خصوص برنج است .

وی با بیان اینکه  اقتصادی شدن برنجکاری که با رنج تولید می شود موجب افزایش  انگیزه برای حضور کشاورز در مزارع می شود افزود: چنانچه با این تدبیر جلو رویم می توانیم به خودکفایی این محصول در برنامه کوتاه مدت و میان مدت دست یابیم و دور از دسترس نیست.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص  افزایش قیمت چای، ایجاد تنوع در این بخش و پرداخت به موقع بهای برگ سبز چای اشاره کرد و افزود: امیدواریم در فصل زراعی جاری نیز با همان تدبیر در دولت ادامه یافته و تسریع شود  و در هفته گذشته نیز این تقاضا را از دکتر جهانگیری داشتیم .

وی با بیان اینکه اقدامات خوب صورت گرفته در بخش چای موجب شد تا ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات احیا شود افزود: این ظرفیت وجود دارد تا این مهم مجدداً صورت پذیرد.

نجفی ظرفیت کشاورزی استان را محدود دانست و افزود:  با توجه به کمبود زمین در گیلان می توانیم با به زراعی، به نژادی، اصلاح باغات، تسطیح اراضی و نوسازی مزارع افزایش محصول داشته باشیم .

وی با اشاره به اینکه سدهای گیلان کفاف نیاز کشاورزی گیلان را نمی دهد  تصریح کرد: سدپلرود  که آغاز کار  آن از سال‌های گذشته شروع شد پیشرفت آن در این دولت از ۲۰درصد به ۵۴درصد افزایش یافت و چنانچه اعتبار لازم تزریق شود مشکل آن حل خواهد شد.

نجفی با اشاره به اهمیت احداث سد شفارود اظهار داشت: اختلافات زیست محیطی عملیات اجرایی آن را مدتها کند کرد و اخیراً مجوزهای آن صادر شد که دولت در این بخش کمک کرد و نیاز به تحرک جدی است .

وی احداث سدهای دیورش، لاسک، دیلمان و بویژه سدهای لاستیکی را موجب نجات گیلان دانست و افزود: نجات مناطق پایین دست گیلان  از کم آبی کشاورزی ساخت سدهای لاستیکی  است که جزو پروژه های سفر بوده و به علت کم بودن اعتبارات اجرای آن به کندی پیش می رود .

وی گفت : سدهای لاستیکی می تواند به تعداد زیادی در گیلان احداث تا منابع آبی مورد نیاز استان تأمین شود و اکنون ۱۱ را در دست اجرا داریم  .

 وی تقویت  گردشگری را حل کننده مشکل بیکاری دانست و افزود: با وجود دشت، جلگه، کوه و دریا گردشگری از جمله پتانسیل های گیلان به شمار می رود.

استاندار گیلان بر ضرورت ایجاد فضای تمیز و پاک در گیلان تأکید کرد و با بیان اینکه ساماندهی پسماند استان عزم ملی را می‌طلبد افزود: در مباحث فرهنگی و در خصوص جمع آوری پسماند، کمپوست و زباله سوز اتفاقاتی صورت پذیرفت و جلساتی نیز در این بخش با ایرانیان و شرکت های خارجی و سرمایه گذار خارجی در هفته آینده داریم.

وی افزود: باید قیمت برق و انرژی که در این بخش استحصال می شود اقتصادی شود.

وی بر لزوم شکل گیری محیطی عاری از پسماند تأکید کرد و افزود: در مباحث گردشگری با وجود جنگل، مرتع، دشت و دریا پتانسیل خوبی در استان وجود دارد.

نجفی با بیان اینکه در بخش صنایع تلاش ما بر این است تا صنایع استان بویژه صنایع دستی و فرش دستبافت را رشد دهیم، افزود: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته فعالان صنایع دستی و شاغلین در صنایع فرش دستبافت از ۵ هزار نفر در ابتدای دولت به حدود ۲۵ هزار نفر افزایش یافت.

نجفی بر ضرورت احیا تالاب انزلی تأکید کرد و افزود: حرکت‌های خوبی در این بخش صورت گرفته و کارهایی شروع شده اما فاصله بسیار داریم .

مقام عالی دولت در استان با اعلام اینکه در صنایع سلولوزی گام‌های خوبی برداشته‌شده، افزود: در منطقه آزاد و مناطق ویژه اقتصادی نیز اقدامات خوبی شده که در تلاشیم تا مناطق ویژه در آستارا، لاهیجان و لنگرود نیز ایجاد شود.

وی یکی از مباحث مغفول مانده در گیلان را احداث پتروشیمی در استان دانست و افزود: در این بخش امیدواریم با حمایت همه‌جانبه دولت و مجلس بتوانیم صنایع پایین دستی و بالادستی پتروشیمی را در رودسر و لوشان که هر دو مشخص شده و امکانات آن در رودسر نیز آماده است صورت پذیرد و تأکید شما در جهت تحقق این مهم می تواند بسیار تأثیرگذار باشد

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *